Vishay/Dale RWR89N90R9FSBSL
RWR89N90R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N90R9FSBSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N90R9FSBSL.pdf
Availability of RWR89N90R9FSBSL
QUANTITY
RWR89N90R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N90R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N90R9FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N90R9FSBSL
Related LinksRWR89N9, RWR89N90R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N90R9FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N90R9FSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR RECT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
PDU 3-PHASE MONITORED 208V 5.7KW datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO214AC datasheet.pdf