Vishay/Dale RWR89N90R9FSRSL
RWR89N90R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N90R9FSRSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N90R9FSRSL.pdf
Availability of RWR89N90R9FSRSL
QUANTITY
RWR89N90R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N90R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N90R9FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N90R9FSRSL
Related LinksRWR89N9, RWR89N90R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N90R9FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N90R9FSRSL
CONN PLUG CHAMP 50POS RT ANG datasheet.pdf