Vishay/Dale RWR89NR100FRBSL
RWR89NR100FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR100FRBSL
Brief Description
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR100FRBSL.pdf
Availability of RWR89NR100FRBSL
QUANTITY
RWR89NR100FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR100FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR100FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR100FRBSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR100FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR100FRBSL Details Description
Related parts for RWR89NR100FRBSL
RES SMD 2.2 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.01% 1/10W datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
INSERT EGG.1B.307. FOR 7LV datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
3 ohm, 4-/8-Channel Multiplexers in Chip Scale Package IC datasheet.pdf