Vishay/Dale RWR89NR261FSRSL
RWR89NR261FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR261FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.261 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR261FSRSL.pdf
Availability of RWR89NR261FSRSL
QUANTITY
RWR89NR261FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR261FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR261FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR261FSRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR261FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR261FSRSL Details Description
Related parts for RWR89NR261FSRSL
RES 255K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT VERTICAL 30POS .050 datasheet.pdf
TWEEZER POINT VERY FINE 4 4.33" datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUNCTION BOX TOP MNT 8PORT PNP datasheet.pdf
KIT CONN MINI-LOCK ASSORTED datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO13 datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 7.1A TO220 datasheet.pdf
MISCELLANEOUS MOLDED datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W datasheet.pdf