Vishay/Dale RWR89NR274FRB12
RWR89NR274FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR274FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR274FRB12.pdf
Availability of RWR89NR274FRB12
QUANTITY
RWR89NR274FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR274FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR274FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR274FRB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR274FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR274FRB12 Details Description
Related parts for RWR89NR274FRB12
IC REG LDO 2.8V/3V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 5POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-22 AWG SLVR datasheet.pdf
RES 2.8K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf