Vishay/Dale RWR89NR274FSBSL
RWR89NR274FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR274FSBSL
Brief Description
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR274FSBSL.pdf
Availability of RWR89NR274FSBSL
QUANTITY
RWR89NR274FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR274FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR274FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR274FSBSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR274FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR274FSBSL Details Description
Related parts for RWR89NR274FSBSL
RES SMD 56 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 50POS 30AU datasheet.pdf
TOOL CABLE RING datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 49WCSP datasheet.pdf
BLS 2PSH FRM SNSAT LP datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 50 POS datasheet.pdf