Vishay/Dale RWR89NR301DSS73
RWR89NR301DSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR301DSS73
Brief Description
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR301DSS73.pdf
Availability of RWR89NR301DSS73
QUANTITY
RWR89NR301DSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR301DSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89NR301DSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR301DSS73
Related LinksRWR89NR, RWR89NR301DSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR301DSS73 Details Description
Related parts for RWR89NR301DSS73
COVER ALUM BOX F,G,H DIE CAST datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 16QSOP datasheet.pdf
Z-PACK HS3 SHR ASY 10R 100 P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 15A 125V datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 EASY WHITE SMD datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf