Vishay/Dale RWR89NR316FRB12
RWR89NR316FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR316FRB12
Brief Description
RES 0.316 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR316FRB12.pdf
Availability of RWR89NR316FRB12
QUANTITY
RWR89NR316FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR316FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR316FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR316FRB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR316FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR316FRB12 Details Description
Related parts for RWR89NR316FRB12
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA 6" RG-316 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 75V 2.3A 8SOIC datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILT DP GRN MED 6A datasheet.pdf