Vishay/Dale RWR89NR422FRS70
RWR89NR422FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR422FRS70
Brief Description
RES 0.422 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR422FRS70.pdf
Availability of RWR89NR422FRS70
QUANTITY
RWR89NR422FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR422FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89NR422FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR422FRS70
Related LinksRWR89NR, RWR89NR422FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR422FRS70 Details Description
Related parts for RWR89NR422FRS70
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-CDIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 78POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 36.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN/JUMPER MOD TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
ADJ MAGNETIC MNT FOR LED STRIP datasheet.pdf
MICRO 15C S /33 WHT 18" datasheet.pdf