Vishay/Dale RWR89NR475FSS73
RWR89NR475FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR475FSS73
Brief Description
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR475FSS73.pdf
Availability of RWR89NR475FSS73
QUANTITY
RWR89NR475FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR475FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89NR475FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR475FSS73
Related LinksRWR89NR, RWR89NR475FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR475FSS73 Details Description
Related parts for RWR89NR475FSS73
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MCT-8200 TOOL KIT datasheet.pdf
RES 909 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 2MM datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.44UH T38 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf