Vishay/Dale RWR89NR499FSB12
RWR89NR499FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR499FSB12
Brief Description
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR499FSB12.pdf
Availability of RWR89NR499FSB12
QUANTITY
RWR89NR499FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR499FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR499FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR499FSB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR499FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR499FSB12 Details Description
Related parts for RWR89NR499FSB12
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 8DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 1PH,1/8HP 0.1KW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 31.2A TO263 datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMALE 12POS 6' datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf