Vishay/Dale RWR89NR511FRRSL
RWR89NR511FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR511FRRSL
Brief Description
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR511FRRSL.pdf
Availability of RWR89NR511FRRSL
QUANTITY
RWR89NR511FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR511FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR511FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR511FRRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR511FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR511FRRSL Details Description
Related parts for RWR89NR511FRRSL
PTC 1.50A 8VDC RESETTABLE datasheet.pdf