Vishay/Dale RWR89NR768FSB12
RWR89NR768FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR768FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.768 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR768FSB12.pdf
Availability of RWR89NR768FSB12
QUANTITY
RWR89NR768FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR768FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89NR768FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.768
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR768FSB12
Related LinksRWR89NR, RWR89NR768FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR768FSB12 Details Description
Related parts for RWR89NR768FSB12
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
OPTION CARD INPUT LPAX0500 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf