Vishay/Dale RWR89S1000DRBSL
RWR89S1000DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1000DRBSL
Brief Description
RES 100 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1000DRBSL.pdf
Availability of RWR89S1000DRBSL
QUANTITY
RWR89S1000DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1000DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1000DRBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1000DRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1000DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1000DRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1000DRBSL
CONN HEADER 92POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A TO220AC datasheet.pdf
DOWN-OFF-SLOW datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MAT KIT Z2 3-LAYER VNL 24''X36'' datasheet.pdf
SGE88-0-0150-5000C-9000C datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
1-3/4" TO 3/4" REDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf