Vishay/Dale RWR89S1001BRRSL
RWR89S1001BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1001BRRSL
Brief Description
RES 1K OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1001BRRSL.pdf
Availability of RWR89S1001BRRSL
QUANTITY
RWR89S1001BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1001BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1001BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1001BRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1001BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1001BRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1001BRRSL
AC/DC CONVERTER 24V 48W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
SW ROTARY SP-12 POS NON SHORT datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 25POS datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf