Vishay/Dale RWR89S1021FRRSL
RWR89S1021FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1021FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1021FRRSL.pdf
Availability of RWR89S1021FRRSL
QUANTITY
RWR89S1021FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1021FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1021FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1021FRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1021FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1021FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1021FRRSL
RES ARRAY 7 RES 470K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 256 TAPS 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET MINIPACK-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 1.35 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 10A 125V datasheet.pdf