Vishay/Dale RWR89S10R0FMBSL
RWR89S10R0FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S10R0FMBSL
Brief Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S10R0FMBSL.pdf
Availability of RWR89S10R0FMBSL
QUANTITY
RWR89S10R0FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S10R0FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S10R0FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S10R0FMBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S10R0FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S10R0FMBSL Details Description
Related parts for RWR89S10R0FMBSL
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20-DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf