Vishay/Dale RWR89S10R0FRS70
RWR89S10R0FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S10R0FRS70
Brief Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S10R0FRS70.pdf
Availability of RWR89S10R0FRS70
QUANTITY
RWR89S10R0FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S10R0FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S10R0FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S10R0FRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S10R0FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S10R0FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S10R0FRS70
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 12-14AWG 20 AMPS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RED datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf