Vishay/Dale RWR89S1131FRS73
RWR89S1131FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1131FRS73
Brief Description
RES 1.13K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1131FRS73.pdf
Availability of RWR89S1131FRS73
QUANTITY
RWR89S1131FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1131FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1131FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1131FRS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1131FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1131FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S1131FRS73
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
ADM10S/AE10M/X datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
LED PLAT DRAGON 528NM GRN SMD datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 24AWG PINK datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
SAFETY MAT 700X1350MM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf