Vishay/Dale RWR89S1150FRBSL
RWR89S1150FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1150FRBSL
Brief Description
RES 115 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1150FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1150FRBSL
QUANTITY
RWR89S1150FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1150FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1150FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1150FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1150FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1150FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1150FRBSL
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
TRIAC 800V 15A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 1206 datasheet.pdf
MOSFET RF PWR N-CH 50V 300W M208 datasheet.pdf
OSC XO 238.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 2NC 2NO DPDT 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 732 OHM 1% 10W datasheet.pdf