Vishay/Dale RWR89S11R3FRRSL
RWR89S11R3FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S11R3FRRSL
Brief Description
RES 11.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S11R3FRRSL.pdf
Availability of RWR89S11R3FRRSL
QUANTITY
RWR89S11R3FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S11R3FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S11R3FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S11R3FRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S11R3FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S11R3FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S11R3FRRSL
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1413D080W2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V QFN datasheet.pdf