Vishay/Dale RWR89S1201FPS73
RWR89S1201FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1201FPS73
Brief Description
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1201FPS73.pdf
Availability of RWR89S1201FPS73
QUANTITY
RWR89S1201FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1201FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1201FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1201FPS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1201FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1201FPS73 Details Description
Related parts for RWR89S1201FPS73
RES SMD 34.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 7/8" datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAGX-000245-02500 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf