Vishay/Dale RWR89S1201FRRSL
RWR89S1201FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1201FRRSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1201FRRSL.pdf
Availability of RWR89S1201FRRSL
QUANTITY
RWR89S1201FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1201FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1201FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1201FRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1201FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1201FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1201FRRSL
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 125MHZ SGL 48-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED PRISM 3MM BICOLOR RD,GN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH REED MAG AXL 25-30AT 200V datasheet.pdf