Vishay/Dale RWR89S1210BRS70
RWR89S1210BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1210BRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1210BRS70.pdf
Availability of RWR89S1210BRS70
QUANTITY
RWR89S1210BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1210BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1210BRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1210BRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1210BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1210BRS70 Details Description
Related parts for RWR89S1210BRS70
RES 6.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
GYROSCOPE MEMS DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TXRX SFF SONET OC48 BAIL SR datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf