Vishay/Dale RWR89S1210FSB12
RWR89S1210FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1210FSB12
Brief Description
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1210FSB12.pdf
Availability of RWR89S1210FSB12
QUANTITY
RWR89S1210FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1210FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1210FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1210FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1210FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1210FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1210FSB12
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SRL 96KHZ 16-SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf