Vishay/Dale RWR89S1211FPRSL
RWR89S1211FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1211FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1211FPRSL.pdf
Availability of RWR89S1211FPRSL
QUANTITY
RWR89S1211FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1211FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1211FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1211FPRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1211FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1211FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S1211FPRSL
RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG .36 SNGL RED CA DIRECT datasheet.pdf
REGULATR -5V 1.0A3 PIN HZ VT HT datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf