Vishay/Dale RWR89S1241FSB12
RWR89S1241FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1241FSB12
Brief Description
RES 1.24K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1241FSB12.pdf
Availability of RWR89S1241FSB12
QUANTITY
RWR89S1241FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1241FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1241FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1241FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1241FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1241FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1241FSB12
IC POWER SUPPLY SEQUENCER 24QFN datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 130V 250A MS013 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf