Vishay/Dale RWR89S1241FSB12
RWR89S1241FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1241FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1241FSB12.pdf
Availability of RWR89S1241FSB12
QUANTITY
RWR89S1241FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1241FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1241FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1241FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1241FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1241FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1241FSB12
SUPERVISOR 3V SWITCH OVER 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DEV ONLY TAG COUNT UPGRD (32K) datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 2.7V +/-15V 200W datasheet.pdf
IC LINE DVR/RCVR 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
ULTRATHIN POWER BANK FOR MAKERS datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
150UF 16V 5X11 datasheet.pdf