Vishay/Dale RWR89S1271FPB12
RWR89S1271FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1271FPB12
Brief Description
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1271FPB12.pdf
Availability of RWR89S1271FPB12
QUANTITY
RWR89S1271FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1271FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1271FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1271FPB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1271FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1271FPB12 Details Description
Related parts for RWR89S1271FPB12
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
RES SMD 0.048 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
INTL INVERTER CHARGER 24V datasheet.pdf
HEAT SHRINK GREEN 1"X4' datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4A HLD datasheet.pdf