Vishay/Dale RWR89S1271FRS73
RWR89S1271FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1271FRS73
Brief Description
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1271FRS73.pdf
Availability of RWR89S1271FRS73
QUANTITY
RWR89S1271FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1271FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1271FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1271FRS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1271FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1271FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S1271FRS73
IC REG LDO ADJ 125MA 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP RF LDMOS 45W H-34265-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf
Platform Flash In-System Programmable Configuration PROMS IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.22UF 250V 10% RADIAL datasheet.pdf