Vishay/Dale RWR89S12R0BRB12
RWR89S12R0BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R0BRB12
Brief Description
RES 12 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R0BRB12.pdf
Availability of RWR89S12R0BRB12
QUANTITY
RWR89S12R0BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R0BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R0BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R0BRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R0BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R0BRB12 Details Description
Related parts for RWR89S12R0BRB12
CAP CER 150PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 883A datasheet.pdf
IC FOUR PWR SUPPLY MONITOR 12DFN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
025 PLUG HSG 2P datasheet.pdf
RES SMD 21.3KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 10-32 datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf