Vishay/Dale RWR89S12R1FRBSL
RWR89S12R1FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R1FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R1FRBSL.pdf
Availability of RWR89S12R1FRBSL
QUANTITY
RWR89S12R1FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R1FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R1FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R1FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R1FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R1FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S12R1FRBSL
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 150MA 650 MOHM datasheet.pdf