Vishay/Dale RWR89S12R1FSBSL
RWR89S12R1FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R1FSBSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R1FSBSL.pdf
Availability of RWR89S12R1FSBSL
QUANTITY
RWR89S12R1FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R1FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R1FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R1FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R1FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R1FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S12R1FSBSL
IC MPU/RESET CIRC 1.58V SC70-4 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 500MA 1.77 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf