Vishay/Dale RWR89S12R7FRS70
RWR89S12R7FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S12R7FRS70
Brief Description
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S12R7FRS70.pdf
Availability of RWR89S12R7FRS70
QUANTITY
RWR89S12R7FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S12R7FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S12R7FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S12R7FRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S12R7FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S12R7FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S12R7FRS70
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 30E 15.5KV datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.24A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.26" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 127 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf