Vishay/Dale RWR89S1331FSS73
RWR89S1331FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1331FSS73
Brief Description
RES 1.33K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1331FSS73.pdf
Availability of RWR89S1331FSS73
QUANTITY
RWR89S1331FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1331FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1331FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1331FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1331FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1331FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1331FSS73
IC REG BUCK BOOST INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 10SSOP datasheet.pdf
LED MINI LIGHT SOURCE 1W GREEN datasheet.pdf
SLDSW 10A 0.5M SRLR 70507529 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ TN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRIM KIT 36" X 54" UMMAT AL datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 59POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN SKT 30POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf