Vishay/Dale RWR89S1331FSS73
RWR89S1331FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1331FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1331FSS73.pdf
Availability of RWR89S1331FSS73
QUANTITY
RWR89S1331FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1331FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1331FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1331FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1331FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1331FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1331FSS73
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
17P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 7A 17.9 MOHM SMD datasheet.pdf