Vishay/Dale RWR89S1371FSB12
RWR89S1371FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1371FSB12
Brief Description
RES 1.37K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1371FSB12.pdf
Availability of RWR89S1371FSB12
QUANTITY
RWR89S1371FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1371FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1371FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1371FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1371FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1371FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1371FSB12
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf