Vishay/Dale RWR89S1400FSS73
RWR89S1400FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1400FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1400FSS73.pdf
Availability of RWR89S1400FSS73
QUANTITY
RWR89S1400FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1400FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1400FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1400FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1400FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1400FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1400FSS73
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 223.65VC AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 240MA 5.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FGRMS51, 24VDC, 5NO+1NC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 19.2000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf