Vishay/Dale RWR89S1401FRS70
RWR89S1401FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1401FRS70
Brief Description
RES 1.4K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1401FRS70.pdf
Availability of RWR89S1401FRS70
QUANTITY
RWR89S1401FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1401FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1401FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1401FRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1401FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1401FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S1401FRS70
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RAIN HOOD USE W/ PF2000/PF22000 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 14 POSITI datasheet.pdf
BLOWER 50X15MM TACH 05VDC datasheet.pdf