Vishay/Dale RWR89S1471FPBSL
RWR89S1471FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1471FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1471FPBSL.pdf
Availability of RWR89S1471FPBSL
QUANTITY
RWR89S1471FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1471FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1471FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1471FPBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1471FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1471FPBSL Details Description
Related parts for RWR89S1471FPBSL
C.B. HOLE PLUG .250" SILIC BLACK datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 22-10AWG FLAT BASE datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
WIHUBB IN FIXTURE MODULE 2 SPST datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
ASSY SQ 21.6MM 13.9MM HT MED WHT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf