Vishay/Dale RWR89S1471FRS73
RWR89S1471FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1471FRS73
Brief Description
RES 1.47K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1471FRS73.pdf
Availability of RWR89S1471FRS73
QUANTITY
RWR89S1471FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1471FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1471FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1471FRS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1471FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1471FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S1471FRS73
CONTROLLER LOAD .10-40A 0-5VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ENCODER 3CH 512CPR 1/4" PNL MT datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MALE RECPT 8/C 24AWG DC KEY datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CBL ASSY CONT IMPED 30 AWG 6' datasheet.pdf