Vishay/Dale RWR89S1490BPB12
RWR89S1490BPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1490BPB12
Brief Description
RES 149 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1490BPB12.pdf
Availability of RWR89S1490BPB12
QUANTITY
RWR89S1490BPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1490BPB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1490BPB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1490BPB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1490BPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1490BPB12 Details Description
Related parts for RWR89S1490BPB12
CONN HEADR 134PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8 OHM 0804 datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.200 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf