Vishay/Dale RWR89S14R7DRBSL
RWR89S14R7DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S14R7DRBSL
Brief Description
RES 14.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S14R7DRBSL.pdf
Availability of RWR89S14R7DRBSL
QUANTITY
RWR89S14R7DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S14R7DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S14R7DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S14R7DRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S14R7DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S14R7DRBSL Details Description
Related parts for RWR89S14R7DRBSL
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 70MHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RX AM/FM/SW/LW RADIO 20UQFN datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - HEXACON datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
250/312 HYBRID 4P PLUG HSG datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf