Vishay/Dale RWR89S14R7FSB12
RWR89S14R7FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S14R7FSB12
Brief Description
RES 14.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S14R7FSB12.pdf
Availability of RWR89S14R7FSB12
QUANTITY
RWR89S14R7FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S14R7FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S14R7FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S14R7FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S14R7FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S14R7FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S14R7FSB12
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THY DL NEG 100MA 500A ESD MSO13 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 16MB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO-220AB datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf