Vishay/Dale RWR89S14R7FSS70
RWR89S14R7FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S14R7FSS70
Brief Description
RES 14.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S14R7FSS70.pdf
Availability of RWR89S14R7FSS70
QUANTITY
RWR89S14R7FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S14R7FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S14R7FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S14R7FSS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S14R7FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S14R7FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S14R7FSS70
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
BOARD EVAL LB1973M BRIDGE DRIVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 12.352MHZ 18PF SMD datasheet.pdf