Vishay/Dale RWR89S14R9DRBSL
RWR89S14R9DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S14R9DRBSL
Brief Description
RES 14.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S14R9DRBSL.pdf
Availability of RWR89S14R9DRBSL
QUANTITY
RWR89S14R9DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S14R9DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S14R9DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S14R9DRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S14R9DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S14R9DRBSL Details Description
Related parts for RWR89S14R9DRBSL
CABLE XLR PLUG/JACK LO NOISE 25' datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 50V 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 100VAC TERM datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.35A 6DSBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
BULB SOCKET EARTH TERM 18-20AWG datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf