Vishay/Dale RWR89S14R9DRRSL
RWR89S14R9DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S14R9DRRSL
Brief Description
RES 14.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S14R9DRRSL.pdf
Availability of RWR89S14R9DRRSL
QUANTITY
RWR89S14R9DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S14R9DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S14R9DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S14R9DRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S14R9DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S14R9DRRSL Details Description
Related parts for RWR89S14R9DRRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS datasheet.pdf
BOX OPEN BIN 12X8X4-1/2 datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11CKT datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A DFN1010D-3 datasheet.pdf
RES 536K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.1A 348 MOHM SMD datasheet.pdf