Vishay/Dale RWR89S1500FSB12
RWR89S1500FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1500FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1500FSB12.pdf
Availability of RWR89S1500FSB12
QUANTITY
RWR89S1500FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1500FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1500FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1500FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1500FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1500FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1500FSB12
RES SMD 510K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER FOR WIDEBAND RF APP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 260MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 75K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-9222 datasheet.pdf
PUNCH UNT 20.4MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf