Vishay/Dale RWR89S1501FRS73
RWR89S1501FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1501FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1501FRS73.pdf
Availability of RWR89S1501FRS73
QUANTITY
RWR89S1501FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1501FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1501FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1501FRS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1501FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1501FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S1501FRS73
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 950mA (Switch) Backlight 8-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 4.4A 1206-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 44VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO262-3 datasheet.pdf