Vishay/Dale RWR89S1501FRS73
RWR89S1501FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1501FRS73
Brief Description
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1501FRS73.pdf
Availability of RWR89S1501FRS73
QUANTITY
RWR89S1501FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1501FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1501FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1501FRS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1501FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1501FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S1501FRS73
CONN HEADER 30POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 19.81MM datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA SOD123 datasheet.pdf